Żarówki led w samochodach

Samochodowe żarówki led

Bardzo popularnym produktem ostatnimi czasy stały się żarówki led. Przy ich zakupie warto jednak postawić na markę i wybrać produkt droższy. Da nam to jednak gwarancję większego bezpieczeństwa na drodze podczas kierowania pojazdem. Od odpowiednio dobranej żarówki zależy bowiem bezpieczeństwo kierowcy po zmroku i odpowiednia reakcja na mogące się pojawić zagrożenie. W przypadku żarówek led należy jednak pamiętać, że nie zawsze większa ilość światła to większe bezpieczeństwo.

Żarówki led a tradycyjne żarówki h7

Żarówki jest to część samochodu, którą wymieniamy dosyć często. Po zakupie nowej żarówki najczęściej montujemy je w naszych autach samodzielnie. Nie jest to bowiem czynność skomplikowana i czasochłonna. Jeśli poznamy nasze auto wymieniając choć raz żarówkę z pewnością będziemy w stanie zrobić to po raz kolejny. Dotychczas najczęściej spotykanymi i używanymi żarówkami były tradycyjne żarówki typu H7. Były znane już od lat dziewięćdziesiątych. Mają wielu zwolenników ze względu na swoje zalety. Do jednej z nich należy dobry rozkład światła w żarówce. Kolejnym plusem jest wysoka wydajność oraz dosyć dobra moc świecenia. Żarówki tradycyjne cechuje również spora żywotność, gdyż wytrzymują około trzystu do nawet pięciuset godzin świecenia. Są to żarówki jednożarnikowe, które z łatwością wymienimy samodzielnie. Część kierowców szuka jednak żarówek, które świecą dużo mocniej niż tradycyjne H7. Dla tych osób stworzono żarówki samochodowe led. Mają one swoje zalety, jednak mają również wady o których należy pamiętać.

Wady i zalety samochodowych żarówek led

Żarówki led posiadają kilka niezaprzeczalnych zalet. Cechują się znacznie większą ilością oddawania światła w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Świecą bowiem jaśniej oraz mocniej ni z H7. W przypadku zakupu żarówki dobrej marki mogą również świecić na dalszą odległość. W przypadku zakupu tańszych żarówek musimy liczyć się z tym, że mogą one oślepiać innych kierowców i być potencjalnym zagrożeniem na drodze. W przypadku tego typu żarówek musimy również pamiętać, że często są one większe niż tradycyjne. W związku z tym niemożliwe jest ich zainstalowanie bez ingerencji w wielkość reflektora. Aby je zainstalować musimy najczęściej uciąć tylną część reflektora, co może wiązać się z jego uszkodzeniem. Możemy również spodziewać się, że po czasie reflektor zaparuje ze względu na zachwianie jego szczelności. Żarówki led nie powinny być instalowane w autach, które będą poruszać się po drogach publicznych. Żarówki te nie posiadają bowiem homologacji, a ich używanie w naszym kraju wiązać się może z mandatem. Często na opakowaniach żarówek led możemy znaleźć opis iż nadają się tylko do użytku poza drogami publicznymi. Kupując i montując takie żarówki warto o tym pamiętać. Czasem lepszym rozwiązaniem będzie zakup mocniejszej żarówki h7 niż instalowanie żarówki led, która tak naprawdę nie powinna być stosowana. Wybór jednak zawsze należy do kierowcy pojazdu jeśli jest świadomy konsekwencji.