Modne i praktyczne oświetlenie

Wprawdzie moduły ledowe od pewnego czasu są obecne na rynku, jednakże wciąż są osoby, które nie do końca wiedzą, czym one są i kiedy się je wykorzystuje. W pierwszym momencie wykorzystywane były jako sposób na wykonanie niedużych podświetleń, jednak z czasem wykorzystywane są w coraz szerszym zakresie, także jako źródło oświetlenia wewnętrznego.

Jaką formę mają moduły LED?

Jedną z zalet modułów ledowych jest duży wybór jako chodzi o ich wielkość i kształty. Stosowane często taśmy LED mają jedną formę, zaś w przypadku modułów wybierać można spośród bardzo wielu różnorodnych ich form, co znacznie ułatwia ich wykorzystanie w każdej sytuacji. Niezwykle popularne są niewielkie moduły, składające się zazwyczaj z 3 diod, ułożonych jedna za drugą. Można je ze sobą bez problemu łączyć, tworząc bardzo różnorodne kształty. Dzięki temu stanowią idealny sposób na wykonanie ciekawych podświetleń elementów takich jak litery, tablice czy bannery reklamowe. Dobrze sprawdzą się również jako punktowe podświetlenie mebli, niewielki kształt pozwala na ich bezproblemowy montaż w taki sposób, aby widoczne było ich światło, nie zaś sam moduł LED Samsung. Te w kształcie kwadratu bardzo często wykorzystuje się jako element oświetlenia wewnętrznego. Plafony i inne elementy, które stanowią punkty oświetlenia wewnętrznego dzięki właściwemu połączeniu odpowiedniej ilości modułów dają możliwość uzyskania właściwej ilości światła.

Jak stosuje się moduły LED?

Moduły LED można bez problemu ze sobą łączyć, aby uzyskać mocniejsze źródło światła. Nawet połączenie większej ich ilości sprawia że można uzyskać jasne źródło zużywające mniej mocy niż tradycyjne żarówki. Łącząc ze sobą moduły należy brać pod uwagę moc, jaką ma zasilacz, to właśnie on bowiem ogranicza możliwości, jak chodzi o ilość połączonych ze sobą modułów. Zazwyczaj łączy się ze sobą moduły o podobnej mocy i kształcie, co daje znacznie większą pewność tego, że będą odpowiednio działały. Zdaniem wielu fachowców istotnym czynnikiem jest także stosowanie modułów z jednej firmy, co wyklucza problemy takie jak na przykład inne barwy światła w poszczególnych modułach. Rodzaj stosowanych modułów i rodzaj światła uzależniony jest od tego, gdzie finalnie ma się znajdować źródło światła. Nieco inne stosuje się jako podświetlenie szafek czy oświetlenie szyldów reklamowych, zaś całkiem inne wykorzystuje się w sytuacji, gdy łączone są w źródło oświetlenia górnego w pomieszczeniu. Poza oszczędnością energii jako zaletę stosowania oświetlenia LED wskazuje się również to, że jest ono bezpieczniejsze dla wzroku.