Pomnik dla zachowania pamięci

Głównym przeznaczeniem nagrobka jest upamiętnienie osoby, która odeszła z tego świata.

Nagrobek wykonany jest z kamienia naturalnego, przetwarzanego do produkcji nagrobków i elementów dekoracji. Do produkcji nagrobków wykorzystuje się kamień, skałę, granit i marmur.

Takie pomniki nagrobne występują w szerokiej gamie kształtów i rozmiarów. Kształt nagrobka zależy od regionu i panującej tam tradycji. Na przykład, w niektórych regionach są one cięte w różne formy: prostokątne, trapezowe, a nawet trójkątne. Najpopularniejszym kształtem jest prostokąt z zaokrąglonymi rogami.

Najczęstszym kamieniem używanym do produkcji nagrobków jest granit (około 90%). Granit jest szeroko rozpowszechniony, ponieważ ma doskonałą wytrzymałość mechaniczną i zdolność do zatrzymywania wody, co oznacza, że nie pęka i nie rozszczepia się tak łatwo, jak niektóre inne kamienie. Wygląda również bardzo ładnie po wypolerowaniu.

Istnieją inne rodzaje kamienia, które mogą być użyte do budowy nagrobków: marmur, piaskowiec, wapień, dioryt i inne (5%). Kamienie te mają takie same właściwości jak granit, ale nie są tak rozpowszechnione, ponieważ wymagają więcej pracy przy formowaniu ich na nagrobki (Kraków KAMSO) (są bardziej czasochłonne).

W Polsce istnieje ponad 10 tysięcy historycznych i architektonicznych pomników ku czci zmarłych, które znajdują się na ponad sześciuset cmentarzach. Najstarsze z nich pochodzą z czasów słowiańskich, większość zaś budowana była od XVI wieku. Polskie cmentarze od 1997 roku znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Wiele osób nie ma pojęcia, że można zamówić nagrobki w Krakowie. Owszem, jest to możliwe i bardzo łatwe dzięki Internetowi. Zaletą sklepów internetowych jest to, że oferują one bardzo dużo modeli i wzorów do wyboru. Dzięki temu będziesz w stanie znaleźć model, który najlepiej wpisze się w Twój gust i ograniczenia budżetowe. Ponadto wiele sklepów internetowych posiada modele wykonane z wysokiej jakości materiałów w bardzo przystępnych cenach. Niektóre z nich są nawet tańsze od tych, które są w sprzedaży w Krakowie. Pozwalają one na szeroki wybór i ograniczają wydatki klientów w odniesieniu do ich finansów.

Istnieje wiele rodzajów nagrobków. Między innymi:

  • obeliski,
  • mozaiki
  • filary
  • postumenty
  • pomniki płaskie

Najdroższe pod względem cenowym są tzw. mozaiki, czyli te wykonane z różnych materiałów, montowane na kamiennej lub ceglanej podstawie. Są one wykonywane są w miejscu, w którym mają być ustawione – na cmentarzu. Koszt tych nagrobków wynosi od 3.500 do 7.300 zł w zależności od wielkości i wysokości.