Jakie cechy są niezbędne u projektant wnętrz?

Nie da się ukryć, że w absolutnie każdej pracy przydaje się pewien naturalny talent. W architekturze wnętrz ma on akurat olbrzymie znaczenie, bo choć pewnych rzeczy związanych z tą branżą można się nauczyć czy wręcz wykuć je na blachę, to raczej nikt nie zdoła w sposób sztuczny wyrobić sobie doskonałego gustu, wyczucia stylu, a już szczególnie wizji przestrzennej. Predyspozycje do wykonywania czynności, jaką jest projektowanie wnętrz trzeba po prostu mieć. Ciężko je bowiem w całości, czy nawet w dużym stopniu, nabyć samymi chęciami i dążąc do tego krok po kroku.

Wyobraźnia, kreatywność, talent artystyczny – niezbędne przy projektowaniu wnętrz

Innymi słowy, projektant wnętrz musi mieć ten naturalny talent. Powinien dosłownie od urodzenia mieć wielkie możliwości chwalenia się zdolnością do łączenia ze sobą różnych stylów, kolorów i ogólnie rzecz biorąc różnych elementów, co może się przejawiać i w aranżowaniu wnętrz, ale też i np. w ubiorze. Talent artystyczny, jakże tutaj oczywiście ważny, to jednak tylko jedna strona medalu. Nie jest bowiem tak, że każda osoba, która posiada dużą wyobraźnię i wykazuje się zachwycającą kreatywnością, jest w stanie zostać doskonałym architektem wnętrz i tworzyć projekty wnętrz na zamówienie, które będą zachwycać dosłownie każdego.

Myślenie przestronne i analityczne – tak powstaną najlepsze projekty wnętrz

Projektant wnętrz to przecież nie tylko artysta, ale też i… matematyk! Tak, choć nie każdy, a szczególnie nie w pierwszym momencie o tym pomyśli, ale w tej branży umiejętność myślenia analitycznego jest po prostu bezcenna. Podobnie zresztą jak umiejętność myślenia przestrzennego, bez której projektantowi naprawdę trudno by było wyobrazić sobie pewne rzeczy albo nawet przenieść je na tworzony w komputerze projekty wnętrz. Nie pomyli się nikt, kto powie, że projektowanie wnętrz jest niezwykle trudnym orzechem do zgryzienia. W żadnym wypadku nie przypomina ono zwykłego „dekorowania” pomieszczeń. Dekorator, a projektant czy architekt, to kompletnie inne kwestie i inny poziom trudności.

Polecam zapoznać się z ofertą na projekty wnętrz Kraków w wykonaniu pracowni Proste Wnętrze, prowadzonej przez Marię Podobińską, którą sama miałam kiedyś okazję poznać bliżej na targach.